Programowanie C++

Podstawy C++

Wprowadzenie do C++

W tym rozdziale przedstawię podstawowe cegiełki języka C++, które umożliwią Ci rozpoczęcie pisania Twoich pierwszych programów. Pokażę kilka podstawowych koncepcji, z którymi będziesz mieć stale do czynienia. Przedstawię strukturę programu, jego funkcję main , ideę funkcji standardowych udostępnianych przez kompilator, sposób dodawania komentarzy do programu oraz pokrótce omówię specyfikę myślenia programisty.

Podstawowa struktura programu

Na poniższym zdjęciu widać co otrzymujemy po utworzeniu projektu.

A tak wygląda program po kompilacji.

Patrząć na powyższe screenshoty można dojsć do pewnych wniosków. Polecenie cout pozwala wyświetlić wiadomość w konsoli, a endl pełni funkcję entera - to co po nim napiszemy zostanie przeniesiona do następnej lini.

Jeżeli pominiesz instrukcję include albo using namespace std , programu nie uda się skompilować. Jeśli program nie kompiluje się, oznacza to, że kompilator czegoś nie rozumie prawdopodobnie użyłeś nieprawidłowej składni (na przykład pominąłeś średnik) albo brakuje pliku nagłówkowego. Przyczyny problemów z kompilacją mogą być trudne do określenia, jeżeli dopiero zaczynasz programować. Każde niepowodzenie kompilatora wygeneruje jeden lub więcej błędów kompilacji, które wyjaśniają przyczynę tego niepowodzenia.

Komunikaty błędów kompilatora nie zawsze będą łatwe do zinterpretowania. Jeśli pominiesz średnik, prawdopodobnie zobaczysz rozmaite rodzaje błędów — zwykle będą one dotyczyć wiersza znajdującego się poniżej linii, w której o nim zapomniałeś. Jeśli napotkasz mnóstwo niezrozumiałych błędów, spróbuj spojrzeć na wcześniejszy wiersz i sprawdź, czy zawiera on średnik. Bez obaw, wraz z upływem czasu staniesz się całkiem dobry w interpretowaniu błędów kompilacji i będziesz napotykać ich coraz mniej. Nie przejmuj się, że na początku otrzymujesz ich dużo. Nauka, jak sobie z nimi radzić, to prawie jak obrzęd przejścia!

Zadania

  1. Napisz program, który wyświetli Twoje imię.
  2. Napisz program wyświetlający na ekranie wiele wierszy tekstu.